Stříbrné prstýnky a jejich historie

Prstýnek je malý kroužek, který se navléká na prst ruky. V dnešní době se tento šperk nosí hlavně jako ozdoba. V minulosti měl dost často i jinou funkci, než jen zkrášlit svého nositele. Byla mu připisována různá magická moc. Původně mají prsteny připomínat hrdinství. Bájný Titán Prométheus, jenž přinesl lidem na zemi oheň, byl za svůj čin přikován ke skále a odsouzen k věčným mukám. Když ho pak hrdina Hérakles osvobodil, musel Prométheus na prstu nosit kovový článek řetězu, který ho poutal ke skále, aby tak nikdy nezapomněl na svůj trest. Takový je původ prstenů podle mytologie.

Aktuální nabídka stříbrných prstýnků

I do dnešní doby se u některých prstenů zachovala jiná funkce než zkrášlovací. Typickým příkladem mohou být prsteny zásnubní a snubní. Prsteny zásnubní nosí pár před svatbou, v době po zásnubách. Prsteny snubní si pak vyměňují během svatebního obřadu. Jako další příklady prstenů s určitou funkcí můžeme uvést absolventský či pečetní prsten.

V minulosti bylo jedním z ukazatelů bohatství množství šperků. Tehdy se i muži zdobili velkým množstvím prstenů z nejdražších kovů. Nebylo ničím zvláštním vidět u takového muže na každém prstě jeden prsten. Od toho se dnes již upustilo a prsteny zpravidla neoznačují velikost bohatství jejich nositele. V dnešní době jsou příjemným doplňkem kteréhokoliv oblečení.

Prsteny mohou mít svou symboliku i v umění. Připomeňme si tolik známou trilogii Pán prstenů od Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Stejně tak má tento šperk svůj význam i v operní tetralogii Richarda Wagnera Prsten Nibelungů.
A z čeho bývají prsteny vyrobeny? Nejčastěji z drahých kovů, jako je zlato a stříbro. V poslední době jsou velmi oblíbené šperky z chirurgické oceli. Na výsluní se však stále vyhřívají prsteny ze stříbra.